خانه / وکیل در شیراز / میزان مهریه قوانین، مراحل و شرایط وصول

میزان مهریه قوانین، مراحل و شرایط وصول

در این جستار ( مطلب ) آموزشی به موضوع مهریه ، دریافت مهریه ، پرداخت توسط مرد ، شرایط و مراحل دریافت و پرداخت مهریه توسط زن و مرد ، و اطلاعات حقوقی در این زمینه خواهیم پرداخت و در پایان به معرفی چند تن از وکلای پایه یک دادگستری در شیراز جهت ارائه خدمات حقوقی خانوادگی و مهر و نفقه و… می‌پردازیم. پس اگر درگیر دعاوی خانوادگی مانند طلاق و مهریه و.. هستید تا پایان با ما همراه باشید.

وکیل خانواده و مشاوره حقوقی
وکیل خانواده و مشاوره حقوقی

تاریخچه‌ی مهریه و شرایط آن

به نظر می‌رسد پرداخت مهریه توسط مرد به همسر خود دارای پیشینه‌ای طولانی باشد. هر چند ممکن است شکل این پرداخت به‌گونه‌ای بسیار متفاوت از شیوه‌ی پرداخت مهریه در اسلام باشد. مرد در زمان اجرای صبغه نکاح و عقد دائم، چیزی را به همسر و زن خود به عنوان مهریه یا صداق می‌دهد. در دستورات دینی اسلامی برای میزان مهریه اندازه و مقدار دقیقی در نظر گرفته نشده و این موضوع به خود زن و شوهر سپرده شده است. گونه و جنس مهریه نیز فروبسته و محدود نیست. یعنی هر آن‌چیزی که دارای ارزش اقتصادی و یا مدنی اجتماعی باشد می‌تواند به عنوان مهر در نظر گرفته شود از جمله زر ( طلا ) ، سیم ( نقره ) ، خانه و ملک ، پول رایج ، ابزار و افزار زندگی در خانه و دیگر موارد.

مهریه چیست ؟

پیش از هر چیز یک توضیح کوتاه درباره این موضوع جنجالی. این مال را در واقع می‌توان یک پشتوانه‌ی مالی و اجتماعی برای زن ( زوجه ) در زمان ازدواج در نظر گرفت که در صورت طلاق و جدایی میان زن و شوهر، در بیش‌تر مواقع زنان آسیب مالی بیش‌تری در برابر مردان خواهند دید. برخی این را مطرح می‌کنند که زن معمولا در جوامع سنتی به خوبی مرد نمی‌تواند کار پیدا کرده و استقلال مالی داشته باشد و این موضوع را عاملی برای در وجود صداق به سود زن در نظر می‌گیرند و آن را یک امکان دارایی ( مالی ) برای ترمیم آسیب پس از طلاق و جدایی می‌دانند.

عندالاستطاعه چیست ؟

در مهریه از نوع عندالاستطاعه اگر زن درخواست پرداخت مهریه از سوی شوهر را کند، این وظیفه بر دوش اوست که اثبات کند که مرد او دارای مال و دارایی‌های بسنده ( کافی ) برای پرداخت مهریه به او است. اما مرد در این مورد نیازی به آوردن دلیل جهت پرداخت نکردن مهریه ندارد.
در سند رسمی ازدواج عندالاستطاعه به معنی این است که زن تنها در شرایطی می‌تواند درخواست دریافت را کند که مرد بتواند آن را پرداخت کند.

برتری‌های استفاده از وکیل برای گرفتن مهریه ؟
  • در صورت انجام کار توسط وکیل مهریه در مدت بسیار کم‌تر مطالبه خواهد شد.
  • برای گرفتن مهر نیازی به حضور زن در دادگاه و تحمل مشکلات معمول نیست.
  • در صورتی که وکیل بتواند اموال و دارایی‌های مرد را شناسایی کند در سریع‌ترین حالت اقدام به توقیف اموال خواهد نمود.
  • همچنین در مرحله‌ی بعدی در صورت عدم پرداخت مهر توسط مرد وکیل می‌تواند حکم جلب وی را گرفته و جلب و دستگیری مرد نیازی به حضور زن ندارد و تمامی کارها توسط وکیل انجام می‌شود.
وکیل مهریه و طلاق در شیراز
وکیل مهریه و طلاق در شیراز
آمار در ایران

در ایران معمولا مهر زن به صورت سکه طلا در نظر گرفته می‌شود. برپایه‌ی پژوهش‌هایی که در سال ۱۳۸۷ در مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه روی بیش از ۱۲۰۰ تن زن و مرد که چیزی میان ۱۸ تا ۴۰ سال و در دوازده استان ایران سکونت داشتند انجام شد، میانگین مهریه برپایه‌ی گواهی زنان ۳۵۰ سکه زر و به گواهی مردان ۲۶۰ سکه طلا بوده است. به نظر طبق این آمار این میزان در دهه‌ی ۸۰ رشد پُرشتابی داشته و طی تنها ۵ سال از ۳۰۰ سکه به ۴۵۰ سکه رسیده است. هر چند مهریه‌هایی با حدود ۱۲۴۰۰۰ سکه نیز در این میان دیده شده است.

تا چه قدر از مهر قابل وصول است ؟

برپایه‌ی قوانین برخی از مردان پیش‌تر از این به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه به زندان روانه می‌شدند. ولی برپایه‌ی قانون حمایت از خانواده در سال ۱۳۹۱ که در اسفندماه سال ۱۳۹۳ اجرایی شد در صورتی که مرد توانایی پرداخت مهر بالای ۱۱۰ سکه را نداشته باشد به زندان نخواهد رفت و زندانی شدن شوهر با توافقی دو طرف و قسط بندی مهریه کنار گذاشته خواهد شد.
پس تا ۱۱۰ سکه مهر زن قابل وصول است. یعنی زن هر میزان مهر داشته باشد مرد وظیفه دارد ۱۱۰ سکه را پرداخت کند و میزان باقی‌مانده اگر قابل وصول نبوده و مرد بتواند اثبات کند که توانایی پرداخت را ندارد همان میزان ۱۱۰ سکه در نظر گرفته می‌شود. حکم جلب برای مازاد بر ۱۱۰ سکه صادر نخواهد شد.

انواع و دسته بندی

مهر المسمی : مهری است که زن و مرد پیش از منعقد کردن عقد بر سر مقدار مهر و میزان آن توافق کرده و آن میزان را در عقدنامه ذکر می‌کنند. مشخص کردن میزان مهر طبق قانون ۱۰۸۰ مدنی وابسته است به توافق دو طرف و در این زمینه فروبستگی ( محدودیت ) در قانون پیش‌بینی نشده است. اما باید داراز ارزش مالی بوده و بتوان آن را جابه‌جا کرد و مشخص و روشن باشد و شوهر بتواند آن را پرداخت کند.

مهر المثل : در صورتی که در زمان امضای عقد درباره‌ی این مال زن توافقی نشده یا اینکه این موضوع به‌گونه‌ای مشخص شده باشد که طبق قانون نبوده و اما زناشویی میان زن و مرد انجام شده باشد در این وضعیت برپایه‌ی عرف و عادت جایگاه زندگی و البته وضعیت اجتماعی زن مانند میزان تحصلات و کار و … یک مهریه مناسب با جایگاه زن در نظر گرفته می‌شود که آن را مهرالمثل می‌گویند.

مهرالمتعه : در عقد نگاح دائم اگر میزان مهر ذکر نشده باشد یا شرط نبود مهر باشد مرد به زن طلاق داده شده خود که با او نزدیکی و زناشویی نکرده باشد یک گونه از مهریه را پرداخت می‌کند به نام مهرالمتعه.

چند پرسش و پاسخ کوتاه درباره مهریه

پرسش : برای مهریه عندالاستطاعه در چه صورت می‌توان مهریه یا مطالبه کرد؟ آیا برای نوع عندالمطالبه نیاز است که زن مال را معرفی کند؟
پاسخ : برای عندالاستطاعه اگر زن از شوهر اموالی را معرفی کند و بتواند توسط وکیل توقیف کند قابل پرداخت است و برای عندالمطالبه نیازی به معرفی مال نیست و مرد باید در هر صورتی مهریه را پرداخت کند.

پرسش : در چه شرایطی مهرزن به زن تعلق نمی‌گیرد و آیا می‌توان این حق را در برابر حق طلاق بخشید؟
پاسخ : مردم در هر صورت باید این پول را به زن بدهد مگر آن‌که زن آن را بذل کرده باشد به صورت رسمی. همچنین زن می‌تواند در برابر بذل مهر در حق طلاق توافقی را به دست بیاورد.

پرسش : آیا می‌تواند اعسار مرد را نپذیرد و آیا اگر طلاق یک طرفه از طرف مرد باشد باید مهریه را بپردازد؟
پاسخ : اگر اعسار مرد ( ناتوانی در پرداخت ) از طرف دادگاه پذیرفته شود زن در این زمینه صلاحیت ندارد و باید به آن گردن نهد. در رابطه با پرداخت مال پیش از طلاق مرد می‌تواند به صورت قسطی آن را پس از طلاق و جدایی نیز پرداخت کند.

وکیل پایه یک دادگستری
وکیل پایه یک دادگستری

مراحل و مدارک مورد نیاز مطالبه مهریه توسط وکیل

  1. پیش از هر چیزی نیاز به مشاوره حقوقی حضوری با وکیل متخصص امور طلاق و طلاق توافقی و مهریه است تا مدارک مورد نیاز تحویل وکیل شود ( برای دریافت وقت با شماره‌های درج شده در پست تماس حاصل فرمایید )
  2. پس از دریافت وقت قبلی و هماهنگی اولیه در هنگام حضور در دفتر مدارک مورد نیاز را همراه با خود به دفتر حقوقی خواهید آورد و تحویل وکیل خانواده می‌دهید.
    در این بخش مدارک تحویل وکیل داده شده و وکالت در رابطه با مورد درخواستی از طرف شما به وکیل داده می‌شود.
  3. حضور وکیل شما در دادگاه و نزد قاضی و سپس صادر شدن حکم برپایه‌ی محکومیت مرد به پرداخت مهریه شما.
  4. مدارک مورد نیاز برای درخواست مهر زن عبارتند از: اصل سند ازدواج، اصل شناسنامه، کپی کارت ملی. اگر سند ازدواج در دسترس نبود می‌توانید کپی آن را از دفترخانه محل منعقد شدن عقد دریافت کنید.

همچنین ببینید

بهترین وکیل در شیراز

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی با بهترین وکلا

مشاور حقوقی و وکیل در شیراز موضوع نوشتار امروز ما است. در این جستار به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 1 =