خانه / صوتی تصویری / بلندگو / مشخصه‌های بلندگو و باند سیستم صوتی

مشخصه‌های بلندگو و باند سیستم صوتی

در این جستار آموزشی سایت ای بوم،  به موضوع تفاوت بلندگو و باند، مشخصات مهم در هنگام خرید بلندگو از جمله اهم، وات، اندازه، شکل و معرفی فروشگاه‌های معتبر اینترنتی که امکان خرید انواع بلندگو را برای شما فراهم می‌کنند خواهیم پرداخت پست تا پایان با ما هم‌راه باشید.

تفاوت بلندگو و باند چیست ؟

بلندگو به زبان ساده، در واقع به یک پخش‌کننده صدا گفته می‌شود که در حالت خام آن را «بلندگو» یا «اسپیکر» می‌نامند. اما زمانی که بلندگو را در یک جعبه یا باکس قرار می‌دهند معمولا آن را «باند» می‌نامند. این‌که از روز نخست چرا این نام را به آن داده‌اند آن‌چنان روشن نیست اما شاید چون بلندگو در ترکیب با باکس و جعبه یک مجموعه را تشکیل می‌دهد. البته ممکن است تعداد بیش‌تری بلندگو و کراس اور و یا مدار تطبیق‌دهنده و یا جداکننده‌های فرکانس صدا و عایق‌های گوناگون در این مجموعه به‌کار بروند و به نام باند یا اسپیکر خوانده شود.

اندازه قطر بلندگو با اینچ سنجیده می شود
اندازه قطر اسپیکر با اینچ سنجیده می شود

ویژگی‌های مهم یک بلندگو

یک بلندگوی خام برای یک کاربر که قرار است آن را در دستگاه‌های گوناگون به‌کار بگیرد باید دارای چند ویژگی مشخص متناسب با کاربری آن برای آن شخص خاص باشد. حال استفاده از بلندگوی خام برای سیستم صوتی پخش ماشین باشد، یا برای اتصال به آمپلی‌فایر باشد، یا ساخت اسپیکر خانگی یا استفاده در دستگاه‌های گوناگون و پروژه و ماژول‌هایی که نیاز به تقویت صدا داشته باشند. ما در این بخش به این موارد اشاره خواهیم کرد.

اندازه و شکل: اندازه بلندگو از مهم‌ترین مواردی است که باید در هنگام خرید بلندگو در نظر داشت. اندازه‌ی بلندگوهای دایره‌ای شکل یا به اصطلاح بلندگو گرد را معمولا با اینچ می‌سنجند. برای نمونه بلندگوهای ۲ اینچ، ۳ اینچ، ۴ اینچ، ۵ اینچ، ۶ اینچ، ۸ اینچ و ۱۲ اینچ. البته اسپیکر و بلندگوهای کوچک‌تر را با اندازه‌ی قطر سانتی‌متری نیز می‌سنجند. درباره‌ی شکل بلندگوها نیز می‌توان به بلندگوی مستطیلی ، بلندگوی دایره‌ای ، بلندگوی خربزه‌ای یا باند بیضی اشاره کرد. ( در پایان این جستار آموزشی لینک‌هایی برای دست‌رسی به فروشگاه‌های معتبر انواع بلندگو درج شده )

مقاومت امپدانس یا اهم: از دیگر موارد بسیار مهم در انتخاب بلندگو مقاومت امپدانس یا اهم اسپیکر یا باند است. مقاومت یا امپدانس در آزمون با اهم‌متر یا مولتی‌متر در برابر جریان مستقیم قابل اندازه‌گیری است. البته این موضوع آن‌چنان پایه‌ی ۱۰۰% دانشیک ( علمی ) ندارد اما می‌شود در شمار فراوانی از محاسبه‌ها و یا مطمئن شدن از درستی Voice Coil از این روش بهره برد.

وات یا توان خروجی: از دیگر موارد مهم که در هنگام تهیه بلندگو در نظر داشت وات یا توان خروجی صدای بلندگو است. بلندگوها دارای یک توان نامی یا توان اسمی بوده و یک توان NOM معمول هستند. کاربر باید توان واقعی بلندگو R.M.S را در نظر داشته باشد و نه توان حداکثری MAX آن‌را. لزوما آن توانی که روی بلندگو درج شده توان واقعی بلندگو نیست.

اهم بلندگو در اتصال به آمپلی‌فایر

تغییر مقاومت و امپدانس بلندگو. برای پی بردن به این مفهوم باید دانست که برپایه‌ی قانون اهم، در زمانی که دو مقاومت با یکدیگر موازی شوند، امپدانس ( یگان اندازه‌گیری مقاومت ) آن به نیم کاهش پیدا می‌کند. به زبان ساده اگر شما دو بلندگوی ۱۶ اهمی را با هم موازی کنید ( مثبت به مثبت و منفی به منفی ) میزان امپدانس و مقاومت آن به نصف یعنی ۸ خواهد رسید.

وصل کردن بلندگوها
وصل کردن بلندگوها

پس اگر مثلا یک آمپلی‌فایر ۴۰۰ وات ۸ اهم داشته باشیم می‌توانیم یک بلندگوی ۸ اهمی را مستقیم به آن متصل کنیم یا دو عدد بلندگوی ۱۶ اهمی که موازی شده‌اند. به زبان دیگر، دو اسپیکر نقش دو مقاومت را بازی می‌کنند.

برای نمونه اگر ما دو بلندگوی ۱۰۰ وات ۸ اهمی را با هم موای کنیم، یک بلندگوی ۲۰۰ وات ۴ اهم خواهیم داشت. به همین ترتیب برای نمونه اگر ۴ بلندگوی ۴ اینچ ۴۵ وات ۱۶ اهم را با هم موازی کنیم، در واقع این اسپیکرها با یکدیگر تشکیل یک بلندگوی ۱۸۰ وات ۴ اهمی را خواهند داد، و کاربر بااتصال آن‌ها به یک آمپلی‌فایر با خروجی ۴ اهم و جای دادن این باندها در نقاط گوناگون یک سیستم صوتی مناسب با پوشش آوایی دلخواه خواهد داشت.

ساخت اسپیکر و تغییر امپدانس و اهم بلندگو

باید درنظر گرفت که آمپلی‌فایرها در بیش‌تر مواقع دارای امپدانس پایین هستند اما برای نمونه آمپلی‌فایر ۴ اهم در برابر آمپلیفایر ۸ اهم، دارای توان بیش‌تری است و قدرت بالاتری را از خود نشان می‌دهد، ولی شکستگی صدا ( = دیستروشن ) آن نیز افزایش می‌یابد.

برای تغییر مقاومت یا امپدانس بلندگو باتوجه به مطالبی که در بالا اشاره شد، با داشتن ۸ اسپیکر ۱۶ اهم حرفه‌ای و یک آمپلی‌فایر متناسب با توان خروجی بلندگوها می‌توان ۸ عدد از این بلندگوها را برای سیستم صوتی امکان مذهبی، مسجد، رستوران‌ها، سال‌ن‌ها و تالارها به‌کار ببریم.

تغییر مقاومت امپدانس اهم بلندگو
تغییر مقاومت امپدانس اهم

نکته: ممکن است صدا به صورت دیجیتال و از طریق کابل اپتیکال انتقال داده شود یا به صورت آنالوگ به اسپیکرهای خانگی، یا سینمای خانگی. به تازگی دستگاه‌های جدید تنها دارای خروجی به صورت دیجیتال اپتیکالی هستند و در نتیجه کاربرها برای انتقال صدا به اسپیکر و سینمای خانگی آنالوگ دارای ورودی AUX یا RCA نیاز به استفاده از مبدل صدا اپتیکال به آنالوگ AUX دارند.

قیمت خرید بلندگو

برای دریافت قیمت و خرید اسپیکر در انواع گوناگون ما دو فروشگاه معتبر دارای مجوزهای رسمی وزارت صنعت و وزارت ارشاد را به شما معرفی می‌کنیم. شما می‌توانید با کلیک روی لینک‌های زیر به صفحات فروش انواع بلندگوی این فروشگاه‌ها مراجعه کنید و باتوجه به نیاز کاربری خود یکی از انواع بلندگوی موجود را تهیه کنید.

پخش کننده و آمپلی

البته برای یک سیستم صوتی و اسپیکر نیاز به پخش کننده صدا ( با فلش، AUX، بلوتوث و ..) و تقویت‌کننده صدا ( آمپلی‌فایر ) نیز هست که در زیر لینک خرید این موارد را نیز درج کرده‌ایم.

۱- جهت هدایت به صفحه‌ی فروشگاه چیستا کلیک کنید:

خرید انواع بلندگوها

۲- جهت هدایت فروشگاه تخصصی فروهر کلیک کنید:

فروش انواع بلندگوها

۳- برای خرید انواع کیت آماده و لحیم‌کاری شده آمپلی‌فایر کلیک کنید:

خرید آمپلی فایر

۴- برای هدایت شده به صفحه فروش انواع پلیر USB خور کلیک کنید:

راهنمای خرید برد فلش خور

همچنین ببینید

تبدیل HDMI به AV

تبدیل HDMI به AV و برعکس تلویزیون دوربین پلی استیشن

خرید تبدیل HDMI به AV و RCA به HDMI باید توجه داشته باشید که دستگاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 19 =